Yazın Kış Lastiği Kullanmak Sürüş Güvenliğini Tehlikeye Atıyor

Kış mevsiminin bitişiyle havalar ısınmaya, sıcaklıklar +7 derecenin üstüne çıkmaya başladı.

Havaların ısınmasıyla birlikte kış lastiği uygulaması da yavaş yavaş bitiyor. Sıcaklıkların +7 derecenin üstünde olduğu bu günlerde, +7 derecenin altında performans göstermesi için tasarlanan kış lastiklerini kullanmaya devam etmek,sürüş güvenliği ve araç performansını etkilediği gibi lastiğin de daha çabuk yıpranmasına neden oluyor. 

Yaz lastiğim yok kış lastiği kullanmaya devam edersem ne olur?

Kışın yaz lastiği kullanmanın araç performansını ve sürüş güvenliğini ciddi derecede etkilediği hemen hemen herkes tarafından bilinen bir gerçek. Sıcaklıkların +7 derecenin üstünde olduğu koşullarda kış lastiği kullanmaya devam etmek lastikleri çabuk yıprattığı gibi araç performansını, yol tutuşunu ve en önemlisi fren mesafesini de etkiliyor. Yapılan testlerde, yazın kış lastiği kullanmaya devam etmenin fren mesafesini uzattığı açıkça görülebiliyor. Özellikle sıcak havalarda ABS ile frenlemede yapılan yaz ve kış lastikleri karşılaştırmasında, yaz lastikleri kış lastiklerine göre yüzde 40’lara varan oranlarda daha kısa mesafede duruyor. Yüzde 40’lık bu fark, beklenmeyen ve ani durumlarda hayati önem taşıyabiliyor.

Doğru lastik kullanımının bir de ekonomik boyutu var

Doğru lastiği kullanmamak yol tutuşu ve frenleme mesafesi gibi sürüş güvenliği sorunlarının yanı sıra ekonomik olarak da kişiyi zorlayabiliyor. Yazın kış lastiği kullanıldığında lastik çok daha çabuk yıpranıyor ve daha kısa bir sürede kullanılmaz hale geliyor. Ayrıca yazın kış lastiği kullanmak, aracın yakıt tüketimi ve CO2 salınımını da artırıyor.

Yazın kış lastiği kullanımının sonuçları şöyle;

  • Lastik çabuk yıpranır, araç performansını ve sürüş güvenliğini tehlikeye atar.
  • Fren mesafesi uzar.
  • Yakıt tüketimi ve CO2 salınımı artar.
  • Aracın performansı düşer.
  • Gürültü seviyesi artar.
  • Kış lastiğinin hamuru daha yumuşak olduğu için kuru zeminde hızlı alınan keskin virajlarda savrulma hatta takla atma riski ortaya çıkar.

Mevsimine uygun lastik kullanmak, hem güvenliğiniz hem de aracınızın zarar görmemesi için önem taşıyor.✅ Yazın kış lastiği kullanmak, fren mesafesinin uzamasına neden olduğu gibi, yakıt tüketimini ve çevreye salınan CO salgısını da artırıyor.☘☘ … ? Detaylı bilgi ve teklif istemek için? ☎ 444 26 80 ? autocrat.com.tr ? satis@autocrat.com.tr ? Otakçılar Caddesi, Flat Ofis, No: 78, Kat: 2A, No: 31, Eyüp – İstanbul ? #HizmetteSınırTanımadan … #autocrat #autocratfilo #filo #filokiralama #kurumsalaraçkiralama #arackiralama #araçkiralama #araç #arac #operasyonelkiralama #operasyonelaraçkiralama #otomobil #otomobil_turkiye #kurum #kuruluş #şirket #marka #rent #rentacar #renting #kira #kiralama #türkiye #turkey #istanbul #ankara #izmir

Autocrat Filo Kiralama (@autocratfilo)’in paylaştığı bir gönderi ()

Yorum (Yorum yapılmamış)

Yorum (0):

Yorumunu Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+14
°
C
H: +14°
L: +14°
İstanbul
Perşembe, 03 Mayıs
7 Günlük Hava Tahmini
Cu Ct Pz Pt Sa Ça
+21° +18° +16° +20° +18° +17°
+14° +15° +16° +14° +15° +14°
+16
°
C
H: +16°
L: +11°
Ankara
Perşembe, 03 Mayıs
7 Günlük Hava Tahmini
Cu Ct Pz Pt Sa Ça
+23° +21° +18° +20° +18° +13°
+ + + +10° +11° +
+23
°
C
H: +23°
L: +19°
İzmir
Perşembe, 03 Mayıs
7 Günlük Hava Tahmini
Cu Ct Pz Pt Sa Ça
+27° +25° +21° +24° +24° +23°
+16° +14° +14° +18° +19° +18°